dbo-21

Първа среща на Дамска бизнес общност в Стара Загора събра жени предприемачи от различни сфери


Първа среща на социален акселератор Дамската бизнес общност (ДБО) в Стара Загора събра жени-предприемачи от най-разнообразни сфери на дейност. Сред присъстващите инженери, икономисти, юристи, разнородни експерти бяха известни бизнес дами с влияние върху общността от Стара Загора като Мария Жекова, собственик и управител на „Ате пласт” ООД, Теодора Желязкова, търговски директор на „Ате пласт“ ООД, д-р Диана Бушкалова, собственик на дентална клиника за естетична дентална медицина „Мегадент”, Катя Русева, собственик на Частна детска градина „Ян Бибиян” и Частно основно училище „Елин Пелин”, нотариус Антония КоеваЖивка Кондева, управител на Рока недвижими имотикакто и Ивелина Герджикова, Невена Цветкова и др. Събитието бе уважено от Олег Стоилов, председател на УС на ТПП – Стара Загора, ръководителя на ПИБ-Стара Загора Емил Георгиев, ПР-експерта и общественик Тони Куцаров и др. Присъстваха и дами ментори в Национална менторска програма за жени предприемачи 2024, сред които Мария Велева, Ценка Божилова, Румяна Николова, арх. Емилия Попова, Биляна НиколоваКатя Маркова, посланик на ДБО в Пловдив.

Основната цел на събитието – Ден на Дамска бизнес общност в Стара Загора, бе да запознае дамите с нормативните изисквания и задължения за бизнеса във връзка с устойчивостта, както и с устойчиви продукти на финансиращите институции и добри практики за устойчиви решения в различните индустрии.

Срещата откри Виктория Караабова-Стоянова, съпредседател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП и съорганизатор на Национална менторска програма за жени предприемачи. Тя приветства участниците в първата среща на Дамската бизнес общност в Стара Загора и представи организаторите от социален акселератор ДБО. Тук ни доведе една мечта, която се роди преди 4 години от една изключителна жена – Гена Събева, която цял живот помага и подкрепя дамите, преследващи своя успех, сподели Виктория Караабова-Стоянова.

Нашите срещи в страната започнаха от Пловдив, днес сме в Стара Загора, през месец април ще бъдем във Велико Търново, а през месец май в Габрово. Целта ни е да разкажем на всички жени, които имат желание да започнат бизнес, какво могат да направят, сподели Гена Събева, съпредседател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП и организатор на Национална менторска програма за жени предприемачи. Искаме да мотивираме и дамите, които вече имат бизнес, как могат да помогнат, да се включат в програмата и да работим заедно. Нашата мисия е развитие на предприемачеството в България.

Тази година в менторската програма на Менторите.БГ сме 23 жени с установен бизнес, а започнахме 8. Идваме да се запознаем с дамите тук, да сме полезни с нашия опит и знания. Имаме всякакви форми на партньорства, какви ли не събития. Най-близкото – „Какъв да стана, когато порасна”, е на 23 март в София, където представяме професиите си – предприемач, търговец, инженер, журналист, инфлуенсър… Преди години си мислех, че за визия и ценности говорят фирми, които нямат работа. Сега съм сигурна, че без мисия, визия, ценности, фирмата би съществувала, докато съществува нейният основател. След това няма как да продължи. Сред ценностите ни са готовността за споделяне на опит и оказването на подкрепа, отговорност, доверие, почтеност. Всяка година има 50 нови дами, които преминават през менторската програма. Вече имаме и посланици в различни градове на страната, обясни Гена Събева, която е и част от Изпълнителния съвет на ДБО.  Женско предприемачество, образование и бизнес са трите основни направления, по които работим, допълни Събева. Тя разказа и за конкретни начинания, предстоящи събития и дейности по всяко от тях.  

Последва кратко представяне и запознанство с всяка от дамите участници във форума, след което Илона Станева от ПИБ, директор Дирекция „Маркетинг и реклама“, представи програмата Smart Lady на ПИБ, предимствата й пред останалите кредитни продукти на пазара и нейното развитие за шестте години присъствие на пазара.  

Бяха изнесени интересни данни от проучване на дамите от бизнеса в България. Оказва се, че 87% от жените, които правят бизнес у нас, са с висше образование, 40% от тях имат и второ висше образование и допълнителни квалификации. Това в Европа го няма. В Швейцария например, едва 40% от жените, които стартират и развиват бизнес, са с диплома за висше образование. Българката е умна, красива и талантлива, подчерта Илона Станева. Това, което ни отличава още, е, че 67% от жените у нас стартират малко по-късно бизнес – на осъзната възраст /30-49 години/, в сравнение с колежките си от Европа. Там обикновено това се случва, още след като завършат училище. Интересен факт е и че 20% от българките управляват бизнеса си в съдружие със съпрузите си, а други 20% се доверяват на партньор – жена, допълни Илона Станева.   

Статистиката сочи, че над 1100 са възползвалите се от програмата Smart Lady на ПИБ. Устойчивият фонд е подкрепил 6 дами с идеи да ги развият, отпуснатите кредити са за над 120 млн. лв.

Стана ясно, че в менторската програма са включени и се обучават, благодарение на сътрудничеството с ООН и Комитета по бежанци, 3 дами със статут на бежанци. Те са от Афганистан, Йемен и Украйна, вече имат бизнес, а някои от тях са и работодатели.

От миналата година в ПИБ е въведен допълнителен модул с фокус върху устойчивия бизнес. Участниците в срещата се запознаха с принципите, новите изисквания, които предстои да бъдат въведени към бизнеса, както и облекченията, които всеки може да получи, ако премине стъпка по стъпка към правенето на устойчив бизнес. Бяха обсъдени актуални теми и тенденции, относно въвеждането на новите екологични и ESG стандарти. Те засягат не само инвестирането, но и оценката и потенциала на компаниите. Даниела Пеева, експерт ESG, и Иван Симеонов от ПИБ подробно и на достъпен език запознаха присъстващите с възможните предизвикателства, които очакват фирмите при несъобразяване на дейността им с регламентите. 

ПИБ изненада приятно дамите, като след разиграна томбола една от тях – Мария Велева, ментор в Национална менторска програма 2024, стана притежател на специална монета, посветена на Годината на Дракона.

Организатори на Ден на Дамска бизнес общност в Стара Загора са социален акселератор „Дамска бизнес общност“ към Съвет „Предприемачество и стартъп“ на БТПП, Менторите.БГ, фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“, с подкрепата на програмата „Smart Lady“ на Първа инвестиционна банка.

Първото събитие от този формат се проведе в Пловдив, а след Стара Загора предстоят форуми в Габрово на 10.04.2024 г., и във Велико Търново – на 8.05.2024 г.

Mentorite.bg, Дима ТОНЕВА


ГАЛЕРИЯ



Comments are closed.