Работата в менторската програма ме вдъхновява с идеята, че помагаме да изградим едно по-добро бъдеще за нашите деца, казва още Мануела ДРАГАНОВА, генеративен коуч, ментор в Национална менторска програма 2022
– Г-жо Драганова, какво Ви мотивира да се насочите към коучинг след години, посветени на успешен, реален бизнес (виж визитката в края на публикацията-б.а.)?
– Коучингът е логическо продължение на приложната психология, която ми беше хоби и изключително много ми помагаше в моя корпоративен опит. Управлявах два ключови обекта с многомилионни инвестиции, но бях и част от по-голяма структура. Моята роля беше да организирам дейността на дружествата и същевременно да комуникирам със света около нас, с хората над мен в структурната йерархия, да определям какви са нашите цели и да ги постигаме.
Най-напред започнах да чета книги по нервнолингвистично програмиране, първите бяха на руски език. И след това нещата се задълбочиха. И когато през 2014 г. трябваше да взема решение дали да остана в корпоративния свят или да се хвърля в тотално ново начинание, аз избрах авантюрата.
Учих коучинг в Силициевата долина в Калифорния
Там фокусът на работодателите, на лидерите е насочен към това техните екипи да са максимално продуктивни. А това се случва, когато хората са спокойни и когато се чувстват добре. В Силициевата долина не е важно от колко до колко часа си на работа, а е важно да си креативен, какво ще измислиш днес и с какво ще допринесеш за развитието на компанията. Затова бизнес лидерите там се стараят да създадат всички възможни условия, така че хората да могат да разгърнат потенциала си.
В Силициевата долина няма компания без щатен коучинг. Като тези професионалисти работят не само с лидерите, а и с всички служители. И те в никакъв случай не са психоаналитици.
Коучът е човек, който следи как работи цялата система
Ако има запъване, конфликт, недоизказани неща, липса на мотивация на хората, липса на ясни цели, коучингът насочва вниманието си към това. Същевременно той работи и с лидерите, за да могат да определят посоката, в която се движи компанията. Да направят така, че всички да са обединени зад взаимни цели, а не всеки да си върши работата като орел, рак и щука, а общите резултати да са посредствени.
– Има ли лесна формула, ключ, с която коучингът може да направи промяна като с магическа пръчка?
– Смятам, че ключът е във вътрешната нагласа. Това е изключително важно и на това се набляга и в най-авангардните компании – аз се уча от хора, които работят с Apple, Google, Facebook …
Ключът е в начина на мислене на хората
Ако те са правилно мотивирани, ако те се чувстват добре, ако ходят с удоволствие на работа, ако имат добра комуникация помежду си, ако взаимоотношенията им са чисти, хората започват да генерират иновативни идеи и да намират уникални решения за съществуващите предизвикателства.
– Как мисията, задачата на коучинга се възприема в България?
– Все още трудно. От една страна, това е заради настоящата криза, защото работодателите в такава ситуация съкращават разходите, фокусирани са повече в това да оцелеят, да изплащат заплати. И ако това е първият етап по време на криза, вторият е бързо да се възстановиш от нея, за да може отново да поемеш към възход. Ролята на коучинга е именно във втория етап. В самото оцеляване можем да помогнем, но не е задължително.
Втората причина коучингът да се възприема трудно в България е нашият манталитет, в частта, в която си мислим, че всеки знае всичко. Смята се, че работата на коучинга е да влезе в една компания и да започне да дава съвети, да учи хората как да живеят. Не, не е така. Поне моята работа не е такава. Аз пътувах много години, много години учих, много пари изхарчих, за да се науча, но не да давам съвети.
Научих се как да помагам на хората те сами да намират уникални решения
в зависимост от ресурсите, с които разполагат. Да са по-мотивирани, да си изясняват целите, да правят стратегически планове за действие. Ако имат страхове и колебания, да се справят с тях, да ги трансформират и да вървят напред.
– Съвсем естествено сте сред менторите в Нацонална менторска програма 2020. За кого е полезна тя?
– Да, за втора година съм ментор. Видях ползите от тази програма, видях колко е важно, особено в кризисен момент в какъвто се намираме сега покрай ковид, човек да намира съмишленици. Видях колко е важно фокусът да не бъде само във ваксините, новите щамове, рестрикциите, заболяването, а да продължи да бъде с акцент към съзиданието, към изграждането.
Трябва да се движим напред, защото кризата рано или късно ще свърши
и тези, които са подготвени, ще бъдат много гърди напред.
– На това ли ще учите и учениците в менторската програма?
– Те не са ученици. На български език няма подходяща дума за тези, които партнират на менторите. Затова ние си приспособихме английския вариант и казваме „менти“ на нашите момичета, в кръга на шегата. Но те в никакъв случай не са ученици, ние не сме учителки, не ги изпитваме и не поставяме оценки. Процесът е точно наобратно – те идват с техните проекти и ние им помагаме.
Ние инвестираме нашите знания, умения, контакти. Ние вярваме в тези момичета
И аз ще ги уча на това как да си изграждат вътрешна нагласа за успех. В зависимост от това как мисли един човек, той предприема съответните стъпки и постига релевантни резултати. Ако аз вярвам, че ще успея в някакво начинание, и в мен вярват и други хора, и ако аз наистина давам максимума от себе си, предприемам проактивни стъпки, дори рискови, шансът да успея е много по-голям. Ако аз съм колеблива или не съм убедена, ще предприема плахи стъпки и шансовете да успея намаляват.
Такава е логиката на нещата, а аз обичам логиката, защото моето първо образование е електроинженерство. А и всичко, за което говоря, съм го видяла и преживяла и в чужбина, и в България. Знам, че това е бъдещето.
Неслучайно всички световни лидери отделят специално внимание и време за личностно развитие
за работа с вътрешната си нагласа. Всички прогресивни личности виждат колко важно е това. И как една промяна във вътрешния ни свят се отразява на резултатите, които постигаме в живота.
– Вас какво Ви вдъхновява и на Вас какво Ви помага за успешна промяна?
– Аз също съм човек. И аз имам дни, в които губя мотивация и се разочаровам, преживявам негативни емоции. Но имам уменията бързо да се справям. Тук ролята е на едно качество, което се нарича устойчивост. Най-успешните хора го имат. Всички преживяваме кризи, но е важно колко бързо и как ще се възстановим, как ще се върнем на правия път и ще постигаме отново добри резултати. Важно е и колко време ще отнеме да страдаш и да се депресираш. Аз също страдам, не съм машина. Но като имам този набор от техники, започвам сама да се вадя от ситуацията, както барон Мюнхаузен се вади от блатото, като се дърпа сам за косата.
Вдъхновява ме работата в менторската програма (mentorite.bg)
и идеята, че ние в момента помагаме да изградим едно по-добро бъдеще за нашите деца, за децата на нашите деца, за децата на децата на нашите деца… Нашият живот е много смислен именно благодарение на инициатива като менторската програма. Когато човек прави нещо, което е повече от него, то се превръща в мисия, има смисъл. Това не означава, че парите нямат значение. В крайна сметка всичко е пари, дори Библията струва пари. Но как човек ще изживее живота си, как ще балансира между материалното, между личния свят и неговия принос в по-голямата система – обществото, зависи изцяло от него.
– Стана дума, че имате корпоративен опит. Какви са най-големите предизвикателства пред българския бизнес?
– Имам богат бизнес опит и за мен това е изключително предимство, защото знам как се случват процесите в него. Аз не съм просто психолог или учител, аз съм минала през целия процес, при това нееднократно. Ръководила съм екипи, мотивирала съм ги, постигала съм резултати, понякога дори извънредни. Коучингът е надграждане на целия ми житейски опит. И именно на базата на всичко това смятам, че
най-голямото предизвикателство пред българските компании е да се променят
Защото светът се променя. Ако искаме да оцелеем в дългосрочен аспект, предизвикателството е българските компании дръзко да планират дългосрочно. Дръзко означава да си поставят много големи цели. Да не слушат гласовете, които им обясняват, че това няма как да стане. И второто важно е да планират дългосрочно напред.
Представете си само каква щеше да е разликата, ако някой беше планирал бъдещето на нашата държава преди 30 години дългосрочно. И без да има значение, кой управлява държавата, след като е зададена линията на оцеляването ни като нация, къде щяхме да стигнем и какви резултати щяхме да постигнем. Затова
трябва да се планира дръзко, дългосрочно, разбира се, и с ясното съзнание, че плановете се променят
Все ще излязат някакви неща, като ковид например. Но най-накрая, след години ще бъдем толкова напред, защото сме тръгнали да гоним дръзката визия, да гоним нашия дързък план. Важно е оттук нататък как ще се действа. Защото най-успешните държави правят такова планиране. И най-успешните корпорации също.
Mentorite.bg
Мануела Драганова притежава богат бизнес опит, свързан с развитие на мащабни проекти, зад които стоят милиони инвестиции и управление на сложни мажоритарни отношения. През годините тя ръководи Национален хиподрум „Банкя“, където организира конни надбягвания. Била е председател на Съвета на директорите на хотел „Рила“ в София.
Към момента Мануела Драганова е генеративен коуч, съосновател на онлайн платформата за обучения Upgrade Academy, съосновател на международния център Generative Mindset и член на Международната асоциация за генеративна промяна. Завършила е коучинг по системата Success Factor Modeling в Калифорния при международния авторитет в областта на личностното развитие Робърт Дилтс.
В ролята си на коуч Мануела участва като лектор в семинари в САЩ и Германия. В България работи както с доказани бизнес лидери, така и с млади предприемачи. Спазва международните коучинг стандарти и нерядко помага на хората благотворително. Автор е на онлайн програмата за личностно развитие „Пътеводител за успешна промяна“. Автор е и на два романа по действителни събития – „Ана“, публикуван на български език от издателство „Сиела“ през октомври 2019 година, и „Ana’s Way“, излязъл на английски език в САЩ през юни 2018 г.
Мануела Драганова е един от менторите в Национална менторска програма 2022 (виж mentorite.bg и кандидаствай). Включва се в програмата за втори път.