mentorite-02

Как да правят бизнес на практика, ще научат 40 дами от цялата страна


Започва третото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи за 2023 г.


Как успешно да стартират на практика свой бизнес или проект ще имат възможност да научат 40 дами в третото издание на Менторската програма за жени предприемачи. Програмата подкрепя жени, които стартират собствен бизнес, но и такива, които искат да доразвият вече съществуваща своя компания. А през 2023 година през Програмата ще преминат и жени социални предприемачи. Това стана ясно на пресконференция в БТА по повод старта на третото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи 2023.



Менторската програма се провежда от Съвет „Предприемачество и стартъп” по инициатива на неговите основатели и съпредседатели – Гена Събева и Виктория Караабова-Стоянова, дами, които имат дългогодишен опит като собственици на успешен бизнес и като ментори на стартиращи предприемачи. Сред партньорите на програмата са Българската търговско-промишлена палата (БТПП), „Алианс за развитието на предприемачеството и стартъп среда в България”, фондация “ЗА добрите примери в бизнеса”, Първа инвестиционна банка, Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия, Предприемачи БГ, Business Lady Club и други.


Националната менторска програма за жени предприемачи 2023 ще стартира на 27 януари в Българската търговско-промишлена палата (БТПП), съобщи Гена Събева. По думите й тази програма е единствената за страната, която е изцяло практически насочена, а целта й е да мотивира жените да започнат свой бизнес. Тази година в програмата в подкрепа на предприемчивите българки ще се включат и франчайз фирми. Менторите на бъдещите делови дами ще са 18 успешни жени предприемачи. Предвижда се за трети път да се организира и форумът „Арена на дамския бизнес“ – на 7 юни, на който дамите от програмата ще представят свои проекти. Най-добрите, които ще спечелят вота на авторитетно жури, ще получат финансов грант от Fibank.

По програмата тази година се очаква да бъдат подкрепени 40 жени с идеи за бизнес. Те ще получат обучение в областта на счетоводството и данъчното законодателство, ще разберат как могат да излязат на пазара за растеж на малки и средни предприятия, организиран от Българската фондова борса, какво е бранд идентичност.

Досега през програмата успешно преминаха над 100 дами. А, тази година имаме записани участнички от цялата страна, като особено се радваме на тези от тях, които са от малки населени места. За тях, благодарение на нашите партньори, са осигурени стипендии, уточни Виктория Стоянова.

Над 76 на сто от българските жени, които искат да стартират собствен бизнес, са с висше образование. В Европа средният процент е под 30. Това съобщи Илона Станева – директор „Маркетинг и реклама“ в „Първа инвестиционна банка“ (Fibank). Банката е партньор по програмата.

Станева цитира още статистически данни, според които голяма част от дамите в България започват бизнес над 40 години, докато в Европа това решение се взема на 25-30 години. Причините за късното започване на собствен бизнес на българката са свързани с отлагането на решението до израстването на децата, до подобряване на квалификацията и повишаване на опитността. Освен това, българката предпочита да има баланс между личния живот и бизнеса, докато жените в Западна Европа още при старта на бизнеса си решават дали ще се посветят изцяло на кариерата, или ще имат личен живот. Българката е чудесен балансьор, обобщи експертът.

Тя изтъкна, че предприемчивата жена в България има нужда основно от мотивация и подкрепа. По тази причина преди пет години от банката са създали програма „Смарт лейди“ (Smart Lady) със специализирани кредитни и застрахователни продукти, които да отговарят на жизнения цикъл и желанието на жените, които искат да започнат собствен бизнес. За целта от банката предлагат кредитен продукт, насочен към жените предприемачи, които са в майчинство, като в този период те не плащат лихва и главница по заема.



В пресконференцията участваха и част от менторите в Програмата за 2023 година: адвокат Петя Белелиева, която ще даде познания за законовите рамки и правилното функциониране на търговските дружества, търговските договори и задължения; Силвия Василева, която ще работи с дамите за усъвършенстване на техните презентационни и комуникационни умения; как да се позиционират и да развиват успешно своите търговски предприятия и брандове чрез социалните мрежи, участничките в Програмата ще научат от модула на ментора Станислава Павлова.

В програмата са включени и теми, свързани с постигането на баланс между кариерата и личния живот, със здравето като фактор за успеха на жената предприемач, които ще са във фокуса на ментора Тяна Пресолска. В програма тази година се включва и арх. Емилия Попова, която също ще бъде изключително полезна със своя професионален и бизнес опит.

В обучителните сесии на Национална менторска програма за жени предприемачи ще бъдат включени и модули с акцент към придобиване на търговски умения – разработка на бизнес план, правилна комуникация и работа с инвеститори, разработка на франчайз, дигитален маркетинг, брандинг и мн. други.

Mentorite.bg

Comments are closed.