Интериорният дизайнер проектира красиви и функционални пространства, където обитателите да са спокойни и щастливи. Проектира добра среда с грижа и индиректно подобрява качеството на живот на клиентите си. Добрият дизайн е не просто красив, той е качествено ниво нагоре.
Какви качества трябва да имаш, за да се справяш добре?
Творческо мислене, отговорност, почтеност, управление на времето – спазване на срокове
Какви умения трябва да имаш?
Интериорният дизайнер на свободна практика, освен много добър проектант, е и добър търговец и консултант. Освен уменията за проектиране като работа с CAD програми и 3d визуализация, интериорният дизайнер трябва да умее да работи с хора – клиенти, доставчици, майстори и всички страни, въвлечени в процеса на реализация.
Кои предмети в училище са важни и кои специалности в университета са подходящи?
Като предмети в училище: рисуване, математика, 3d моделиране, както и творчески занимания като клубове по дебати и критично мислене, тъй като са важни и „меките“ умения – да „продадем“ идеята за нашия дизайн, да убедим другите в предимствата му и др. Специалностите в университета са Интериорен дизайн, Пространствен дизайн, Инженерен дизайн. Има и профилирани курсове за професията.
Къде можеш да получиш подходящо образование?
Нов български университет, Лесотехнически университет, Национална художествена академия, Университет за архитектура, строителство и геодезия, Дизайн Академи и други колежи и академии.
Къде можеш да се реализираш и колко ще получаваш?
Може да се реализирате в няколко направления: като служител в интериорно/архитектурно студио; да работите като дизайнер на свободна практика или да създадете и собствено студио, както и компания с производство на мебели или строително-ремонтни дейности, която да реализира дизайните ви. Трудно е да се посочи конкретна сума, но интериорният дизайнер е добре платен професионалист.
Какво е бъдещето на професията?
Бъдещето ще е много повлияно от развитието на изкуствения интелект и като дизайнери трябва да развиваме умения на работа с него.
За кого НЕ Е тази професия?
Не е подходяща за хора, които държат на сигурността, стабилността и са лишени от творчески уклон.