mentorska-programa-2025-03

Силен старт за 5-ото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи

50 мотивирани, амбициозни и активни жени с интересни и перспективни проекти и бизнеси бяха одобрени и станаха част от 5-тия випуск на Националната менторска програма за жени предприемачи 2025. Програмата се провежда от Менторите БГ, Съвет предприемачество и стартъп към БТПП, фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“, Smart Lady и в партньорство с Българска търговско-промишлена палата (БТПП), BPW Sofia Bulgaria, платформата „Ела си у дома!!!“, UNHCR, the UN Refugee Agency в България и др.

Тази година комисията по избора бе натоварена от Съвета на менторите към Дамска бизнес общност със задачата да селектира и одобри за участие кандидатки, които развиват проекти в сферата на устойчивостта, екологията, рециклиране, здравословен начин на живот, личностно развитие, иновации, дигитални технологии, изкуствен интелект и др. Сред приоритетите на тазгодишното издание на програмата е подкрепата и работата с жени, решили да се завърнат в България, или чужденки, избрали да развиват бизнес у нас.

Специално отношение и прием получават и тази година бизнеси на млади жени предприемачи на възраст до 29 години. Най-младата участничка от Випуск 2025 е само на 16 г. и все още е ученичка. Тя обаче вече е подходила предприемачески и има ясен план как умело да съчетава и посещението на програмата, и да не пропуска уроците в училище.

И тази година сред дамите, които станаха част от 5-ото издание на НМП, са и 3 дами от Украйна, които освен, че вече говорят отлично български, са стартирали и планират още по-успешно да развиват бизнесите си в страната ни.

При старта на Програмата: Виктория Караабова-Стоянова (вляво), Илона Станева, Гена Събева, Цветан Симеонов, Петя Белелиева


Символичен старт на Програмата и тази година даде председателят на Българската търговско промишлена палата – г-н Цветан Симеонов. В своето приветствие той отбеляза активната роля и целенасочените усилия, които най-авторитетната работодателска организация полага за развитието на бизнес средата в България. „Всяка година сме свидетели на възходящото развитие на проекта. Виждам, че участничките и в този випуск са мотивирани да се възползват максимално от възможността, която им е дадена – да черпят от опита на успешни хора и да се учат на практика на бизнес. А на съпредседателите на Съвет предприемачество и стартъп към БТПП – Гена Събева и Виктория Караабова-Стоянова, пожелавам да продължават да работят с този голям ентусиазъм и ефективност, отбеляза Симеонов.

През 2025 г. БТПП ще отбележи 130 г. от създаването си. А, в залата, в която провеждате сесиите на Програмата за жените предприемачи, стоят портретите на едни от най-ярките предприемачи на България, ръководителите на БТПП през годините. Бъдете целеустремени и реализирайте на максимум потенциала си, пожела председателят на БТПП.


С удовлетворение гледам пълната зала и още веднъж се убеждавам в силата на личния пример. Създадохме тази програма преди 5 години, за да подкрепяме развитието на предприемаческата инициатива в България. Стартирахме с Менторска програма за жени предприемачи, създадохме и следдипломна квалификация „Приложно предприемачество“ в колаборация с УНСС и института по предприемачество, проведохме десетки срещи, семинари, дискусии в цялата страна. И всичко това дава плодове, създава екосистема на предприемчиви хора, каза Виктория Караабова-Стоянова, съпредседател на Съвет предприемачество и стартъп.

Да си предприемач в България е предизвикателство, но и огромна възможност. Споделям формулата: learn, earn, return. Разбрала съм, че това са правилните стъпки. Да учиш, да печелиш, но и да даваш! А, когато усетиш удовлетворението на този, който си помогнал, че му е било полезно – чувството е безценно! Затова нещо, което започна преди 5 години като кауза – да даваме пример на децата си, днес е проект с международна репутация!, заяви Гена Събева, член на УС на БТПП, визионер и инициатор за създаване на  менторската програма.

„Признавам, че наблюдавах „Менторите БГ“ в продължение на две години – тогава програмата все още не беше национална. Припознах ги като естествен партньор на Smart Lady, защото са сред най-комплексните менторски програми за жени, които съм виждала на глобално ниво“, сподели Илона Станева, директор Маркетинг и реклама на Fibank. „На 8 март Smart Lady ще празнува първите си 7 години – период, в който сме финансирали и подкрепили над 1200 жени с различни сфери на бизнес. Фокусирайки се върху устойчивото предприемачество, създадохме Sustainable Lady Fund, който всяка година дава грант от общо 10 000 лв. на две от участничките в менторската програма с най-добри проекти за устойчив бизнес. Това се случва на финала на Програмата през юни в рамките на бизнес форума Арена на дамския бизнес. Мислете за устойчивостта не като за корпоративна социална отговорност, а като за бизнес ниша, в която може да се развивате. Smart Lady е тук, за да ви подкрепи, допълни Илона Станева.

Поздравления отправиха и г-жа Петя Белелиева, председател на Дамска бизнес общност, г-жа Росина Тодорова, президент на BPW Sofia, г-н Ленко Кабаиванов от платформата „Ела си у дома“ и др.

Обучителните сесии на випуск 2025  ще се провеждат в три последователни дни, веднъж месечно в БТПП до края на месец май. За сбъдването на мечтата си за собствен бизнес ще се борят 50 жени, като сред тях и българки, които се завръщат от чужбина с намерение да реализират предприемаческите си проекти тук.

Сред най-интересните проекти, които имат потенциал в надпреварата за допускане за участие на Арена на дамския бизнес, са: онлайн платформа за предлагане и получаване на почасова работа, „Писателско кафене“, „Rent Fashion“ за отдаване на официални дрехи и бижута под наем, производство на строителни материали от рециклирани материали и др.

Повече за „Менторите БГ“ вижте тук: https://mentorite.bg/


ГАЛЕРИЯ:


20

Петото издание на Менторска програма за жени предприемачи подкрепя българки, които искат да се върнат в родината и да стартират собствен бизнес


Петото юбилейно издание на Национална менторска програма за жени предприемачи в България ще бъде официално открито на 24 януари 2025 година, от 09.30 ч., в Българска търговско-промишлена палата (БТПП) на ул. „Искър“ 9, София.

Обучителните сесии ще се провеждат в три последователни дни веднъж месечно в БТПП до края на месец май. Най-добрите проекти ще бъдат представени на първия по рода си форум за женско предприемачество у нас „Арена на дамския бизнес“, чието пето издание ще се състои на 7 юни в Интер Експо Център.


Старта на програмата ще обявят г-жа Гена Събева и г-жа Виктория Караабова-Стоянова – съпредседатели на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, който е основен организатор на инициативата, и членове на Контролния съвет на Дамска бизнес общност.

Приветствие към участничките и менторите в програмата ще направят г-жа Илона Станева – член на Контролния съвет на ДБО, и г-н Цветан Симеонов – председател на БТПП.

На официалното откриване ще присъстват още председателят и членовете на Управителния съвет на Дамска бизнес общност, посланици на общността в страната, партньори на проекта, сред които BPW София и платформата „Ела си у дома“, дамите от Випуск 2025 и участнички от предишни години в програмата.

В петото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи ще се включат отново 50 жени с идеи за бизнес или с вече стартирали проекти, които търсят надграждане и развитие. Сред тях са дами в различна възраст, които желаят да напуснат корпоративни компании и да стартират собствен бизнес, чужденки със статут на бежанки, както и българки, които се завръщат в България от чужбина и искат да реализират свои собствени предприемачески проекти у нас.

Тази година към дамите ментори се присъединяват специалисти и лектори от различни бизнес области, жени и мъже с качества и експертиза, които да помогнат на участничките да разгърнат още повече потенциала си по време на програмата, за да превърнат идеите си в успешни бизнес начинания и да допринесат в петата си година инициативата да мине на по-високо ниво.

Участничките ще получат подкрепа и от вече преминали през програмата жени и членовете на Дамска бизнес общност.

Добре структурираната и обновена програма на обучителните модули и практическите занимания и работа с ментори и специалисти ще даде възможност на участничките да превърнат идеите си в реални бизнес проекти. Най-активните и амбициозни от тях ще ги представят пред инвеститори, финансови институции, потенциални партньори и клиенти по време на форума „Арена на дамския бизнес“ на 7 юни в Интер Експо Център. Жури от изявени бизнес лидери и предприемачи ще оценят най-добрите проекти.

Участничките с бизнес проекти с устойчива насоченост ще се борят за гранта от 10 000 лева, осигурен от Първа инвестиционна банка и Smart Lady, с цел жените предприемачи да получат максимална подкрепа при развитието на устойчиви бизнес практики с отговорност към опазването на околната среда и здравето.

За първи път Дамска бизнес общност ще подкрепи финансово една от участничките с грант от 5000 лева. Наградата ще даде възможност на една от участничките да надгради вече стартирал свой проект.

Благодарение на подкрепата на Българска търговско-промишлена палата, която за поредна година е домакин на програмата, участници, ментори, лектори и организатори имат възможността не само да работят активно за развитието на нови бизнес начинания, но и да обменят опит и споделят идеи, които обогатяват тяхната предприемаческа култура, да създават ползотворни контакти и не на последно място – да намерят подкрепяща и мотивираща среда.

Всички те ще имат възможността да се включват в дейностите и богатата програма от събития на Съвет „Предприемачество и стартъп“ и Дамска бизнес общност, които се провеждат не само в София, но благодарение на активността на посланиците на ДБО – и в други градове в страната: Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Габрово и Дупница.

25

Стартира стипендиантска програма за участие в петото издание на Национална менторска програма 2025

От 06.01.25 г. до 15.01.25 г. е срокът за кандидатстване за стипендии за участие в Национална менторска програма за жени предприемачи 2025.

Програмата ще даде възможност на дами с идеи за стартиране на бизнес или развитие на вече съществуващ предприемачески проект да се включат в петото издание и да получат нови знания, контакти и подкрепа от ментори и специалисти. Сесиите се провежда от месец януари до месец май в последните петък, събота и неделя на съответния месец в БТПП-София. 

Най-добрите проекти, дамите участници ще могат да представят през месец юни на Арена на дамския бизнес 2025 пред инвеститори, потенциални партньори и финансиращи институции. 

Конкурсното жури на Арена на дамския бизнес ще присъди и финансов Гранд на стойност 10 000 лв., осигурен от Първа инвестиционна банка. 



Предвидени са следните стипендии: 

✅ Стипендия „Старт в бизнеса“ – за създаване на нов бизнес. Стипендията се осигурява от Съвет предприемачество и стартъп БТПП• BCTP Entrepreneurship and Startup 

 ✅ Стипендия „Развий и печели“ – за развитие или доизграждане на вече съществуващ бизнес до 5 г. Стипендията се осигурява от фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“.

 ✅ Стипендия “Smart and sustainable lady” за стартиране или изграждане на бизнеси с устойчив и екологичен характер. Стипендията се осигурява от Smart Lady на Първа инвестиционна банка.

 ✅ Стипендия „България е моят дом“ – за подкрепа на жени живеещи или живели зад граница и избрали да стартират бизнес в България. Важно: За стипендията могат да кандидатстват и чужденки или жени със статут на бежанки, желаещи или вече стартирали бизнес в България – стипендията се осигурява от Менторите БГ в партньорство с платформата „Ела си у дома!!!“. 

 ✅ Стипендия за творци SABOR Сълзица Борисова. Стипендията се осигурява от ДАМСКА БИЗНЕС ОБЩНОСТ за кандидатки, развиващи бизнес или имащи идея за бизнес в творчески индустрии, опазване на българското културно-историческото наследство, традиции и занаяти. 

 ✅ Стипендия „Млад предприемач“ за кандидатки на възраст до 29 г. Стипендията се осигурява от Съвет предприемачество и стартъп към Българска търговско-промишлена палата (БТПП)  

Стипендия „Мост към възможности“ за дами, които искат да променят посоката на професионалното и кариерно развитие, да развият предприемачески проект или собствен бизнес. Стипендията се осигурява от BPW Sofia Bulgaria. 

Кандидатурите на дамите, желаещи да се включат със стипендии, ще бъдат разгледани от жури на Съвет предприемачество и стартъп към БТПП и Съвета на менторите към Дамска бизнес общност. 

Стипендиите са осигурени от партньорите на Програмата – Българска търговско-промишлена  палата (БТПП), фондация ЗА добрите примери в бизнеса, Първа инвестиционна банка и Smart Lady, BPW Sofia Bulgaria, Mentorite.bg, платформата „Ела си у дома“ и др. 

Повече за менторската програма вижте тук: 

Mentorite.bg

За подаване на кандидатури:

https://forms.gle/hKP5pkENBhaWGah3A

За допълнителна информация: +359 89 863 59 35



daniela peeva

Даниела Пеева, член на УС на Дамска бизнес общност, взе участие в Европейската асамблея на малки и средни предприятия в Будапеща

Даниела Пеева, член на Управителния съвет на Дамска бизнес общност и ръководеща направление международна дейност в организацията, взе участие по покана на Европейската комисия в ежегодната Асамблея на малки и средни предприятия. Тази година Асамблеята се проведе в Будапеща, Унгария и събра повече от 2000 участници от всички европейски страни, включително и от страните, които предстоят да се присъединят към Европейския съюз.

Събитието беше съпътвано от множество конференции, кръгли маси, дискусионни панели и работилници, на които основен фокус беше стимулиране на предприемачеството в Европа, намаляване на административната тежест за правене на бизнес и редуциране на трудностите за набиране на капитал.
Фокус в първия ден от събитието беше и женското предприемачество с една изключителна работилница: Лидерство на жените в предприемачеството и ползите от единния пазар. Домакините от Будапеща посрещнаха участниците в една от най-старите и елеганти сладкарници в сърцето на унгарската столица Gerbeaud Café, ръководена от две жени – майка и дъщеря и представиха интересни примери от Германия, Холандия, Унгария и Словения.
Даниела Пеева сподели, че по време на форума са осъществени полезни контакти мужде ДБО и унгарската SEED Foundation работеща в областа на женското предприемачество, менторството и осигуряването на множество обучения и подкрепа на жени предприемачи в Унгария. Изключително полезни са били и срещите с организации за женско предприемачество от Гърция, Сърбия и Молдова.
По време на форума како съпътстващо събитие се проведоха и Европейските награди за листвани компании с малка и средна пазарна капитализация ( European Small and Mid-Cap Awards 2024). Наградите се провеждат за 12 път и са организирани от Федерацията на европейските борси за ценни книжа (Federation of European Securities Exchanges -FESE), EuropeanIssuers и Генерална дирекция за вътрешен пазар на Европейската комисия(European Commission’s Directorate-General for Internal Market), индустрия, предприемачество и МСП.
Наградите отличаватМСП от целия ЕС, които са получили достъп до капиталовите пазари чрез първично публично предлагане (IPO) през предходните две календарни години. Те показват разнообразието на европейските пазари и имат за цел да популяризират листването на акции на публичните пазари в ЕС, по-специално насочени към МСП и дружествата за растеж. Номинираните компании се оценяват от независимо експертно жури в четири категории:
• Звездата на 2024 г., която се присъжда на изключителна корпоративна компания, която се отличава в широк спектър от области (напр. ESG, финансови и икономически резултати, репутация) като изключителен лидер в своя клас;
• Звездатана иновациите, която се присъжда на новорегистрирана компания с малка или средна капитализация, която поставя иновациите (т.е. в корпоративната стратегия и/или маркетинговата стратегия и/или използването на нови технологии) в центъра на своята стратегия за бизнес развитие;
• Международна звезда,която се присъждана на новорегистрирана компания с малка или средна капитализация, която може да се похвали с впечатляващи резултати по отношение на международните продажби, печалбата и ръста на пазарния дял;
• Изгряваща звезда, която се присъжда на МСП с пазарна капитализация до 200 млн. евро, което показва забележителен потенциал за растеж;
Журито присъди и Специално отличие, за да отличи инициатива, физическо лице или дружество, които са оказали значително въздействие върху достъпа на емитенти с малка и средна пазарна капитализация до капиталовите пазари.
Победителите в Европейските награди за компании с малка и средна пазарна капитализация за 2024 г са:

Звездата на 2024 г
Groupe Okwind листванана Euronext Paris

Звезда на иновациите
Gubra- листванана Nasdaq Copenhagen

Международна звезда
STIF SA – листвана на Euronext Paris

Изгряваща звезда
mmcité as – листвана на Prague Stock Exchange

Специално отличие
EUROBANK – листвана на Athens Stock Exchange.

bta-11.24-08

Дамска бизнес общност подкрепя жените да правят успешен бизнес

През януари стартира 5-ото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи


Дамска бизнес общност обяви програмата си за сезон 2024/2025 на пресконференция в БТА, която се проведе на 11 ноември, ден след емблематичната за българското предприемачество дата 10 ноември. Официално бе даден старт и на Петото издание на Национална менторска програма за жени предприемачи 2025.

„Менторската програма е това, което ни помага да достигнем до повече жени и да им помогнем да започнат собствен бизнес. Мотивираме ги не само за собствен бизнес, но и да подкрепят и развиват семеен бизнес“, каза Гена Събева, председател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП и член на Контролния съвет на Дамска бизнес общност, в който влизат още Виктория Караабова-Стоянова и Илона Станева, директор Маркетинг и реклама във Fibank.

Виктория Караабова-Стоянова, съпредседател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, направи преглед на четирите години от началото на Менторската програма за жени предприемачи. През този период в програмата са участвали над 250 жени. Впоследствие се формира и Дамска бизнес общност. Дамска бизнес общност не е клуб, а обединява дамите, преминали през различните випуски на програмата и менторите в тях, подчерта Стоянова. Амбицията на дамите е да структурират и развиват общността посредством редица инициативи и събития.

В плановете на Дамска бизнес общност за 2024/2025 година са разширяване обхвата на общността и включване в Менторската програма на българки, които искат да се върнат от чужбина и да започнат свой собствен бизнес или да привнесат в България вече създаден. Сред целите на ДБО е и увеличаване на броя на бежанките, които са се установили в България и искат да се развиват, изграждане на мрежа от сътрудничества с международни сродни организации, иницииране на законови промени в подкрепа на бизнеса у нас.

За първи път Дамска бизнес общност ще връчи и собствен грант на петото издание на форума за женско предприемачество „Арена на дамския бизнес“, който ще се проведе по традиция в началото на месец юни. От първия форум за женско предприемачество досега на дамите участнички са раздадени над 100 000 лева като финансови и нефинансови грантове в подкрепа на стартирането и развитието на техните бизнес проекти.

Във Випуск 2025 се очаква да се включат 50 жени, а пет дами, утвърдени предприемачи с дългогодишен опит, ще допълнят екипа на менторите.

„За нас е огромно удоволствие за трета поредна година да подкрепяме правилната програма и правилния допълващ партньор на програмата Smart Lady“, каза от своя страна Илона Станева – директор „Маркетинг и реклама“ в Първа инвестиционна банка. ПИБ и нейният продукт Smart Lady са генерален партньор на Национална менторска програма за жени предприемачи. От началото на програмата Smart Lady (преди 6 години) са били подкрепени повече от 1100 дами, а в страната през миналата година са организирани бизнес срещи с фокус върху устойчивия бизнес за други 1000 жени предприемачи, посочи Илона Станева. По думите й Smart Lady е най-добрият финансов продукт в подкрепа на жените предприемачи, който още от създаването му има не само и единствено финансово измерение. Тази година Smart Lady ще осигури пет стипендии на бежанки, които искат да развиват собствени бизнес проекти в България, както и традиционния грант за устойчив бизнес, който ще бъде връчен на „Арена на дамския бизнес“.

За първи път ДБО прие свой етичен кодекс, каза адвокат Петя Белелиева, председател на ДБО. В Управителния съвет на общността участват още Даниела Пеева, Мария Велева, Бойка Иванова. Всички те са и ментори в Национална менторска програма за жени предприемачи в България, която стартира през месец януари 2025 за пета поредна година. Записванията вече са започнали. Повече информация вижте на mentorite.bg.

akademia-09

„Академия за живота“ учи младите на полезни практически умения за успех


На 21 октомври се проведе сесия на образователния проект на Сдружение „Национално движение за високи постижения“ – “Академия за живота”. Той се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „София – град на младите и активните“ 2024.
Стартът на „Академия за живота“ бе в СУ „Св. Наум Охридски“ в София. В обучението взеха участие над 50 ученици от девети и десети клас.



По време на сесията младите хора активно участваха в дискусиите, като най-голям интерес предизвикаха темите за управление на личните финанси, партньорските взаимоотношения, ранните бракове, превенцията и справянето с агресията и насилието.
В обучението пролича необходимостта от подобни форуми, които да попълват и допринасят за придобиването на базови житейски знания, добро себепознаване, лична организация, придобиване на увереност сред младите хора.
Програмата наблегна на теми и знания, които не се изучават в училище, но са ключови за пълноценна интеграция, справяне с предизвикателствата в живота и бъдеща реализация на младежите.
Основните теми, които покри обучението бяха:
Държавно управление: ключови понятия за видовете избори – президентски, парламентарни, за европейски парламент, местни избори; видове документи.
Граждански права
Социално управление: ключови понятия, какви са различните институции, как работят
Здравеопазване: ключови понятия, как е устроена здравната система
Базови социални умения: работа с институции, как да се информираме какви права имаме
Финансова грамотност: основни понятия
Лични финанси: как да си съставим личен бюджет и как разумно да го управляваме
Кредитиране: основни понятия, съвети и анализ на често допускани грешки
Партньорски взаимоотношения: видове съжителство, ранни бракове, родителство в млада възраст
Как да общуваме: как да се представяме по най-добрия начин в различни ситуации
Как да се ориентираме кариерно: кои са моите силни страни и как да ги развивам и личностно развитие и др.



Участниците се обединиха около тезата, че правилното дефиниране на целите в живота и реализация допринасят за вземане на верни решения. А научаването да възприемаш различни гледни точки, да се вслушваш в мнението на другия, допринася за по-стойностна, емоционална осъзнатост и интелигентност на общуването. Качества, необходими в бъдещата им реализация, както в личен, така и в професионален план.
Крайната цел на проекта е младите хора да бъдат осъзнати и уверени по пътя си в живота.
Участници, организатори и домакини отчетоха като много нужна и полезна тази среща и си пожелаха бъдещи нови съвместни проекти.

Mentorite.bg

akademia

Стартира образователен проект „Академия за живота“

Програмата с ключови знания за младите хора е подготвена от Сдружение „Национално движение за високи постижения“


На 21 октомври стартира „Академия за живота“. Образователният проект се изпълнява от Сдружение „Национално движение за високи постижения“ с финансовата подкрепа на Столична община – Програма „София – град на младите и активните“ 2024.

Стартът на „Академия за живота“ е в 11.45 ч. в СУ „Св. Наум Охридски“ в София, на 21 октомври. Проект е насочен към млади хора от уязвими социални групи – малцинства, социално слаби младежи, както и такива, живеещи в институции, като ги обучи на основни житейски знания, нужни за тяхната социална интеграция в обществото, личностно развитие и успешна реализация след завършване на училище. Голяма част от тези млади хора нямат нужните знания за заобикалящият ги свят и съответно не могат да се интегрират пълноценно в обществото. Факти са липсата на базови житейски знания, не доброто себепознаване, лошата лична организация, липсата на увереност.

Програмата включва знания, които не се изучават в училище, но са ключови за пълноценна интеграция, справяне с предизвикателствата в живота и бъдеща реализация на младите хора.

Основните теми, които ще покрие обучението са:

  • Държавно управление: ключови понятия за видовете избори – президентски, парламентарни, за европейски парламент, местни избори; видове документи
  • Граждански права
  • Социално управление: ключови понятия, какви са различните институции, как работят
  • Здравеопазване: ключови понятия, как е устроена здравната система
  • Базови социални умения: работа с институции, как да се информираме какви права имаме
  • Финансова грамотност: основни понятия
  • Лични финанси: как да си съставим личен бюджет и как разумно да го управляваме
  • Кредитиране: основни понятия, съвети и анализ на често допускани грешки
  • Партньорски взаимоотношения: видове съжителство, ранни бракове, родителство в млада възраст
  • Как да общуваме: как да се представяме по най-добрия начин в различни ситуации
  • Как да се ориентираме кариерно: кои са моите силни страни и как да ги развивам, как да изградим личния си брандинг
  • Увереност и личностно развитие: правилно дефиниране на целите в живота и реализация

Умения за вземане на решения, приемане на различни гледни точки

  • Емоционални осъзнатост и интелигентност: умения да осъзнаваме емоциите си (справяне със стрес, напрежение, конфликти и т.н), приложни умения за справяне и предотвратяване на конфликти, унизително, уронващо достойнството и агресивно поведение

Основите цели на проекта са да даде знания на младите хора, посредством които да имат възможността за пълноценна интеграция в обществото, да бъдат осъзнати за бъдещата си реализация, както в личен, така и в професионален план. Да ги подкрепи да бъдат емоционално зрели млади хора, да бъдат активни, да имат нужните знания за заобикалящия ги свят, както и да имат представа какви умения са нужни за живот в XXI век. Всичко това може да се случи чрез неформално образование, каквото не се учи в училище. Крайната цел на проекта е младите хора да бъдат осъзнати и уверени по пътя си в живота.

dbo 01

Общото събрание на „Дамска бизнес общност“ избра Управителен съвет за мандат 2024/2025 година

Годишно Общо събрание на Социален акселератор “ДАМСКА БИЗНЕС ОБЩНОСТ” (ДБО) и Менторите.БГ се проведе на 11.09.2024 г. Надзорният съвет в състав: Гена Събева, основател и съпредседател на Съвет предприемачество и стартъп БТПП• BCTP Entrepreneurship and Startup, управляващ партньор в компания за управление на проекти в строителството „Събеви Груп“; Виктория Караабова-Стоянова, изп. директор на Международна академия за високи постижения “Сър Исак Нютон” и фондация ЗА добрите примери в бизнеса, Илона Станева, директор Маркетинг и реклама във Първа инвестиционна банка и представляващ дарителите и спомоществователите в ДАМСКА БИЗНЕС ОБЩНОСТ, валидира решението на ОС за Управителния съвет с мандат 2024/2025 г.

В него влизат: Председател на ДБО с мандат 2024-2025 е адв. Петя Белелиева, членове на УС и зам.-председатели: Мария Велева, управител на Застрахователен брокер „Балкан“; Ценка Божилова, управляващ партньор на „Адванс Експертни Оценки“; Юлия Аткова, основател на Частна детска градина и ЧОУ „Куест“ и Гимназия за сценични изкуства “АКАТАМУС”, Бойка Георгиева, собственик и управител на „Одит Консулт Б” ЕООД.

На срещата бяха обсъдени предстоящите инициативи на общността, както и стартът на новото пето издание на Националната менторска програма за жени предприемачи през месец януари 2025 г. Подробности за програмата тук: https://mentorite.bg/


През месец октомври ще се състои и първото за сезона издание на ежемесечния формат за нетуъркинг срещи на ДБО и приятели: “Вечери на жената предприемач”, както и специалните събития “Вечери на успеха”.

Официалното представяне на новия Управителен съвет, програмата и активностите на ДБО за мандат 2024/2025 г. по традиция ще се състои на 11.11.2024 г. на нарочна пресконференция в БТА.

Mentorite.bg

pred

Първата програма за приложно предприемачество у нас стартира през октомври

Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и Менторите БГ, в сътрудничество с УНСС и Институт за следдипломна квалификация, организират първата по рода си у нас програма за приложно предприемачество.

Щастливи сме да обявим, че тази есен, истинският бизнес ще срещне образованието. Арена на срещата ще бъде София. Програмата ни е предназначена за всеки, който цели ускорено усвояване и развитие на практически, предприемачески и управленски умения, уточняват организаторите на обучението. 

Програмата е подходяща за:

  • стартиращи предприемачи, желаещи да развият или реализират собствен бизнес;
  • мениджъри на високи административни и корпоративни позиции, които искат да надградят своите бизнес и управленски умения;
  • тези, които искат да ускорят растежа на вече създадени собствени предприятия.

Това е първото практическо обучение, което е базирано върху актуалните тенденции за намиране на най-прекия път от идеята до печалбата. Следдипломната квалификация дава възможност на участниците да придобият както академични знания, така и практически умения. Лектори са университетски преподаватели и утвърдени предприемачи. Участниците ще имат възможност да създадат активна мрежа от контакти и бизнес партньорства за бъдещо сътрудничество. Успешното приключване на обучението се осъществява чрез изготвяне и представяне на дипломна работа, базирана върху практическа тема.

След успешно приключване на обучението на всеки курсист ще бъде издадено Свидетелство за професионална квалификация „Приложно предприемачество“ от Института за следдипломна квалификация.

Горди сме от тази крачка напред в образователния процес в страната и нямаме търпение да се срещнем през октомври!, казват още организаторите на обучението – съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, Фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и Менторите БГ.

Подробности и информация виж ТУКПриложно предприемачество – МЕНТОРИТЕ (mentorite.bg)

viktoria karaabova-stoyanova,gena sabeva i predstaviteli na unhcr v sofia

Подписват споразумение за развитие на предприемачеството и инициативността на бежанци в България

Представители на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП и на фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ проведоха работна среща в централата на UNHCR, the UN Refugee Agency Sofia, по покана на г-жа Седа Кузуджу, представител на Върховният комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) в България. В срещата участваха още Виктория Караабова-Стоянова, съпредседател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТППГена Събева, председател на фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и член на ИС на БТПП, Силвия Дешева, старши асистент по закрила в UNHCR, Ива Парцалева, старши сътрудник по интеграция в UNHCR.

Заедно с екипа на агенцията обсъдихме следващите си активности за развитие на предприемачеството и инициативността на хората, търсещи закрила в България, бягащи от война и политическа нестабилност, уточниха Виктория Караабова-Стоянова и Гена Събева.

Голяма част от бежанците са високообразовани жени, които имат желание да сертифицират езиковите си умения, да намерят подходяща работа, да стартират бизнес и да имат добри доходи за да отглеждат децата си в България. Разчитаме на вашата изключително практически насочена подкрепа и занапред и не само за дами, избрали България за втора своя родина, каза г-жа Седа Кузуджу.

През 2024 г. по съвместна инициатива на ВКБООН, Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и Менторите БГ приехме като стипендианти в Менторската програма за жени предприемачи – Випуск 2024, няколко изключително активни и предприемчиви дами. Въпреки езиковата бариера и трите жени – от Афганистан, Йемен и Украйна, успешно се справиха и финализираха своето обучение при нас. А една от тях – Сара Файзи, получи изключителна подкрепа на журито и публиката през месец юни на форума „Арена на дамския бизнес“ 2024. И през следващата 2025 г. Сара ще бъде част от социален акселератор „Дамска бизнес общност“ и ще развива още по-успешно своя ресторант Khaala Sara Foodz, който тя сама създава и управлява вече няколко години, припомниха още Виктория Стоянова и Гена Събева.

На работната среща стана ясно, че в следващите седмици предстои да се подготви и рамково споразумение между партньорските организации за инициативи в областта на образованието, вливането на трудовия пазар у нас и подпомагането на адаптацията, интеграцията и социализацията на бежанците в България.


На снимката отляво надясно: Силвия Дешева, старши асистент по закрила в UNHCR, Виктория Караабова-Стоянова, съпредседател на Съвет „Предприемачество и стартъп“ към БТПП, Седа Кузуджу, представител на ВКБООН България, Гена Събева, председател на фондация „ЗА добрите примери в бизнеса“ и член на ИС на БТПП, и Ива Парцалева, старши сътрудник по интеграция в UNHCR.

Mentorite.bg